Krypta kostela rodu Gryspeků

datum a místo realizace:

2015/02, Kralovice

Požadavek

Vytvořit mikroklima na vhkost 65 -75% pro navrácení mumií do prostoru hrobky. Použití unikátní technologie PIO. Až díky našemu systému (PIO) se podařilo vytvořit klimatické podmínky uvnitř hrobky tak, aby bylo možné mumie vrátit zpět.

Prostor

180 m3

Výsledek

vlhkost před: 95%, vlhkost po: 60%.

Speciálně vytvořené vzduchotechnické zařízení umožnilo uložení mumií na jejich původní místo. Bez něj by mumifikovaná těla nemohla být vrácena zpět, protože by je nevratně poškodila vysoká vlhkost.

Tím byla zachována unikátní historická památka na území ČR.

Celý příběh

Na podzim 2015 jsme se na výzvu spolku Gryspek pro obnovu kostela sv. Petra a Pavla, zveřejněnou na Facebooku, vydali hledat řešení pro záchranu mumií. Protože jsme chtěli využít původní důmyslný systém, který fungoval stovky let, nainstalovali jsme zařízení na přívodní větrací šachtu.

Navzdory očekáváním ale vlhkost stále vykazovala vysoké hodnoty. Kde se stala chyba? Pozvali jsme na pomoc místního speleologa.  Příčina byla jasná: do větrací šachty zatékalo. Bylo nutno rychle najít náhradní řešení, ale nemožnost jakkoliv zasáhnout do historické budovy nám nijak práci nezjednodušila.

Zkusili jsme využít odvětrávací potrubí přes loď kostela. Výsledek se dostavil téměř okamžitě: měření vlhkosti zdiva vykázalo téměř 20% zlepšení!

Problém byl vyřešen, hrobka a mumie jsou zachráněny. Mohou se vrátit zpět.

Vrácení pozůstatků zpět do hrobky – červen 2016

Galerie


KONTAKTUJTE NÁS, ABYSTE SE DOZVĚDĚLI VÍC.


Boanergo s.r.o. | VZDUCHOTECHNIKA | ODVLHČOVÁNÍ | VYSOUŠENÍ

Boanergo s.r.o.

Radek Burian

(+420) 602 546 244

radekburian@boanergo.cz
www.boanergo.cz

IČ: 03775291

spisová značka C 86675 vedená u Krajského soudu v Brně, datum zápisu 5. 2. 2015

 

© Boanergo s.r.o. 2016 | Webdesign by Kobra Design 2016 | Realizace HD Production